Česky English Deutsch

16 - Stáčírna Löschnerova pramene

V letech 1902-1909 financoval Heinrich Mattoni rozsáhlé jímací práce na kysibelských zřídlech. Celou technicky náročnou akci řídil švýcarský inženýr Adolf Scherrer, působící ve světově proslulých lázní Bad Ems. V rámci úprav byl v roce 1907 nově zachycen i Löschnerův pramen, vyvěrající ve svahu nad Lomnickým údolím a postavena nová stáčírna. Areál se skládá ze dvou částí, předního Švýcarského domu a navazující stáčírny. Projekt vypracoval karlovarský architekt Alfréd Bayer. Přední provozní dům byl pojatý ve švýcarském stylu s roubeným patrem a alpským širokým balkónem v předsazeném štítu. Štít byl původně dekorován okrajovými vyřezávanými prkny, která byla ve vrcholu překřížená a ukončená nordickými draky. V přízemí byl provoz a v patře byt správce. Nahoru a dolů do údolí vedla pozemní lanová dráha k přepravě beden s lahvemi se stočenou minerální vodou. Na přední prostor lanovky, označovaný jako „Bremshaus“, se napojoval dopravní koridor a v zadní části stáčírna a plnírna lahví. Dnes je ve stáčírně Löschnerova pramene zřízeno a otevřeno unikátní Muzeum Mattoni.

Na křižovatce cesty z údolí k  Löschnerovu prameni byl v roce 1909 postaven tesařem Götzem dřevěný vyhlídkový altán. Tehdy se odtud otevíral krásný pohled do údolí Lomnického potoka s lázeňským areálem. Naproti byl původně upraven rozlehlý Tereziin park. Jednotlivé části parku byly sestaveny harmonicky do malebné kompozice s travnatými plochami luk a skupinami stromů na lesním pozadí. Přírodně krajinářský park byl propojen i se zelinářskou zahradou. Tam, kde dnes stojí panelové domy, stál původně velký skleník a na formálně řešených záhonech se pěstovaly vedle zeleniny pro lázeňskou restauraci i květiny. Na sluncem zalitém místě se rozkládal ráj, nápodoba homérovského Elysia. Dnes se zde rozkládá moderní stáčírna Karlovarských minerálních vod.

Heinrich Mattoni po smrti spočinul v rodinné hrobce na hřbitově v Drahovicích (ve východní části Karlových Varů). Jsou v ní pohřbeni i další členové rodiny Mattoni a najdete ji vedle hrobky Becherů, další významné karlovarské podnikatelské rodiny.

stacirna FranzJosef a Loschner.jpgStáčírna Löschnerova prameneKyselka - pramen LöschnerStáčírna 1. NPPredni svycarsky dum Löschnerova pramene, Alfred Bayer 1907Löschner-pohled