Česky English Deutsch

12 - Franieckův pomník

Na lesní promenádě nad kolonádou Ottova pramene nechal zřídit tehdejší vlastník lázní baron Johann von Neuberg pomník věnovaný karlovarskému knihtiskaři a nakladateli Franzi H. Franieckovi (1800- 1859). Pomník byl slavnostně odhalen v červnu roku 1859 a průvodní řeč tehdy pronesl sám Johann von Neuberg.

Franz Franieck (14.7.1800 - 18.1.1859) byl synem Franze Franiecka, který od roku 1795 vydával v Karlových Varech seznamy lázeňských hostů, tzv. Kurlisty. Se svým bratrem Karlem otcovu tiskárnu rozšířili a svou produkcí získali značné renomé. V Karlových Varech měli knihkupectví s čítárnou i výpůjční knihovnu. Franz Franieck se dokonce stal hejtmanem karlovarských ostrostřelců a městským radním. V polovině 19. století patřili Franieckové k nejváženějším karlovarským rodinám. Franz Franieck byl obdivovatelem a štědrým mecenášem rodících se lázní v Kyselce, která byla jeho oblíbeným výletním místem, kam často zajížděl a kam přivedl i řeckého krále Ottu I.

Pomník Franze Franiecka v Kyselce, postavený na paměť jeho zásluh o zdejší lázně, ve formě prostého žulového hranolu, stával na vyzděné kruhové terase. Původně nesl ve výklencích nápisové desky. Okolí pomníku bylo upraveno, dva sousední mohutné buky byly tehdy pojmenovány po zakladatelích lázní Antonii a Wilhelmu von Neubeg. V roce 2013 byly vysazeny nové buky, které opětovně nesou jména Antonie a Wilhelm.

Franieckův pomníkFranieckův pomník