Česky English Deutsch

13 - Löschnerova vyhlídka

Na jednom ze skalních ostrohů nad ohybem řeky Ohře byl v 70. - 80. letech 19. století vybudován altánek. Vyvýšené místo s vyhlídkou bylo pojmenováno po dr. Josefu Löschnerovi (Löschner-Höhe).

Josef Vilém, svobodný pán z Löschneru (7. května 1809 Kadaň – 19. dubna 1888 Velichov) byl český lékař a první profesor balneologie na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze. V roce 1862 se stal dokonce rektorem. Zároveň působil i jako osobní lékař některých významných osobností, například císaře Ferdinanda I. a Františka Josefa I. nebo skladatele Bedřicha Smetany. V roce 1864 zakoupil panství a zámeček ve Velichově. Právě on přiměl Heinricha Mattoniho k zakoupení Kyselky a k novému rozvoji zdejších lázní. Za své zásluhy byl roku 1870 povýšen do šlechtického stavu. Díky jeho radám a propagaci vyrostly v Kyselce světově proslulé lázně. Zato mu také byl v roce 1884 v parku mezi Jindřichovým dvorem a Lázeňskou restaurací odhalen pomník. K věčnému odpočinku byl uložen do rodinné hrobky ve Velichově.

Altánek na Löschnerově vyhlídce byl proveden v romantické podobě jako dřevěný gloriet na kruhovém půdorysu. Jednoduché sloupy vynášely kuželovitou stříšku. Z původního altánku zbylo dodnes pouze základové zdivo terasy oválného tvaru.

Löschner1877